Sviatok sv. Mikuláša

Sviatok sv. Mikuláša

Sviatok sv. Mikuláša patrí medzi kresťanské sviatky. Osobnosť svätého Mikuláša je tak trochu zahalená tajomstvom. O jeho živote sa zachovalo len veľmi málo písomných zmienok. Faktom je, že Mikuláš existoval. Narodil sa na pobreží Malej Ázie niekedy okolo roku 270. Písomné dokumenty potvrdzujú, že bol biskupom v meste Myra (dnes mesto v Turecku).

Jemné zvonenie zvončeka v diaľke znásobuje nedočkavosť. Konečne prišla vytúžená chvíľa. Radosť sa mieša s očakávaním i štipkou strachu. Dobrosrdečný starček s bradou, ktorá prezrádza jeho nekonečnú múdrosť a láskavými očami neprišiel sám. Spoločnosť mu robili pomocníci – čerti zamastení od sadzí a prekrásni anjeli. Pomáhali sv. Mikulášovi niesť ťažký mešec plný sladkých prekvapení. Sv. Mikuláš zhodnotil správanie študentov a odmenil ich sladkosťami.

 

Odkaz sv. Mikuláša nepozná asi každý z nás, hoci je jednoduchý- zjednodušovať svoj život a zvyšovať vnímavosť pre iných. Skúsme sa stať ochotnými a s otvoreným srdcom ísť v ústrety druhým. Každý z nás môže vypočuť a podporiť hoci len jediného človeka. Takže je čas nielen vyčistiť si čižmy a postaviť ich do obloka, ale vyupratovať si svoje vnútro a vpustiť tam trochu človečiny a lásky.