Chatovačka v Tepličke

Chatovačka v Tepličke

Posledný januárový víkend, po asi trojhodinovej ceste, auto plné mladých uviazlo v snehu neďaleko Liptovskej Tepličky. Reťaze nepomohli, boj o prežitie začal, teplota klesala, všade tma. Nakoniec sa podarilo auto dostať opäť na relatívne dobrú cestu, po ktorej sa vrátili a skúsili inú trasu. Tá, i keď pôvodne boli obavy, že bude v horšom stave, bola prejazdná. Dorazili na chatu. Už počas jazdy došlo k rozdeleniu úloh, kto pripraví parkovisko pre auto, nakladie oheň v izbách, donesie vodu zo studničky, pripraví večeru...
Na druhý deň vstávanie nijako nepreháňali. Podľa dohody vstali, keď sa zobudil posledný. No keďže chata nebola vykúrená, vstávali pomerne často už počas noci a prikladali. Vďaka vzájomnej pomoci sa podarilo udržať oheň až do rána vo všetkých izbách a tak v sobotu zažili príjemné teplo ich dočasného domova.
 
Posilnení modlitbou a neskorými raňajkami sa vydali na menší výlet na bežkách. Hoc začiatočníci, zdolali kopce i zjazdy. Inštruktorom, šéfkuchárom a zároveň veliteľom výpravy bol Rastislav Behún, ktorý pôsobil v popradskej komunite saleziánov desať rokov a poznal teda dokonale chatu i jej okolie.
 
O ich duše sa staral don Marián Bundzel, slúžil sväté omše a sprostredkoval im i Božie odpustenie.
 
Plní zážitkov sa pri spiatočnej ceste zastavili ešte v saleziánskom noviciáte, kde k ich prekvapeniu mali možnosť vidieť všetkých saleziánov, ktorých poznali zo školy, o pár rokov mladších, na tablách jednotlivých formačných ročníkov.
 
Možno povedať, že to bolo otvorenie nového kalendárneho roka  a zároveň ukončenie prvého polroka v škole naozaj saleziánskym spôsobom, spolu, v prírode, s množstvom zážitkov,  na ktoré sa bude dlho spomínať.