Čo spojilo TV Lux  a SOŠ sv. Jozefa Robotníka v Žiline?

Čo spojilo TV Lux a SOŠ sv. Jozefa Robotníka v Žiline?

Môj dar - to bola téma SAFi 2018. Ide o súťaž TV Lux pre amatérov, ktorej cieľom je motivovať video-tvorcov a aktivizovať ich kreatívny potenciál pri tvorbe videí na zadanú tému. Tento rok sa do súťaže zapojili i naši žiaci a pedagógovia.
Pod vedením učiteľa a majstra odborného výcviku, Ivana Tichánka, sa štvorici grafikov -  M. Rolček, S. Stepek, O. Bebjak, Š. Kozák - podarilo natočiť naozaj pútavé video, predstavujúce školu, myšlienky preventívneho systému dona Bosca, no zároveň motivujúce žiakov i učiteľov k pohybu a spoločnému tráveniu času. V hlavnej úlohe sa predstavil učiteľ telesnej výchovy na tejto škole. "Keď mladí zažijú tú milujúcu láskavosť, otvárajú sa srdcia, rastie sebavedomie, naprávajú sa chyby a dary kvitnú. Učiteľ, ktorý pôsobí iba v triede, bude vždy len učiteľom, ten, ktorý trávi čas na ihrisku, sa stáva viac efektívnym. Zaujímať sa o to, čo zaujíma mladých, tým rastie ich dôvera, otvárajú sa ich srdcia a zároveň rastie schopnosť učiteľa mať pozitívny vplyv.", povedal vo svojom videu Vladimír Běhálek.
 
Cesta našich žiakov do televízie nebola ľahká. Video, hoci poslané včas, putovalo do Bratislavy 2 týždne. Nasledovalo prvé kolo hlasovania, z ktorého mali vzísť dvaja semifinalisti. O ďalších dvoch mala rozhodnúť odborná porota v TV Lux. Napriek snahe sme v hlasovaní obsadili až 3. miesto. No snáď vďaka kvalite videa sa porota rozhodla, že video z SOŠ sv. Jozefa Robotníka posunie do finále na základe tzv. divokej karty. "Vďaka Bohu, že máme takýchto učiteľov v našom školstve, ktorým záleží na našich žiakoch, študentoch, a chcel by som, aby takých učiteľov bolo čo najviac. Bolo to pre mňa pekné svedectvo učiteľa, ktorý sa snaží brať to svoje povolanie naozaj vážne a poctivo a záleží mu na tých žiakoch, s ktorými pracuje.", povedal v priamom prenose Marek Poláček, dokumentarista a člen poroty.
 
Štvorčlenná výprava do TV Lux išla pod vedením dona Pavla Dzivého, direktora komunity saleziánov pôsobiacich na SOŠ sv. Jozefa Robotníka v Žiline. Chalani v televízii reagovali prirodzene a spontánne. "Skvelé je, že máme veľmi veľa stretnutí, môžeme si vyskúšať natáčanie... odporúčam každému, ak chce ísť niekto vyskúšať niečo k médiám, tak určite na našu školu, to je topka." odpovedal na otázku  moderátora Pavla Danka - "Čo ti dala SOŠ sv. Jozefa Robotníka?" - žiak, maturant, Ondrej Bebjak, jeden z tvorcov videa.
 
"Robia vám tí študenti radosť?", znela otázka moderátora na dona Pavla Dzivého. Ten vo svojej odpovedi spomenul, že chalani sú úprimní, čo majú na srdci, to povedia i pri svätej spovedi i pri osobných rozhovoroch.  „Myslím, že tak krásne môžu rásť v tej škole, aj po duchovnej stránke, aj po odbornej.“, dodal don Pavol.
 
Z televízie odišli všetci bohato obdarený darčekmi, zážitkami i novými skúsenosťami. Veríme že sa do tohto projektu zapoja i budúci rok a povzbudia i svojich kolegov a spolužiakov.