“Konečne som to pochopil” alebo Zoznamovací výlet 2016

“Konečne som to pochopil” alebo Zoznamovací výlet 2016

“Dve hodiny som nad tým premýšľal a konečne som to pochopil…”- Možno najsilnejšia myšlienka, aspoň pre mňa, z týchto prázdnin a zároveň jedna z najkrajších spomienok na Zoznamovací výlet 2016.

Zoznamovací výlet – akcia určená pre budúcich prvákov. No ako každý rok, verím že i tento si ju užili nie len oni, ale aj ich animátori – starší žiaci a žiačky našej školy, pod vedením vychovávateľov a saleziánov pracujúcich na Strednej odbornej škole svätého Jozefa Robotníka v Žiline.

Atmosféra začala naberať na obrátkach hneď prvý večer pod taktovkou asistenta Mirca. Hry, súťaže, vzájomné spoznávanie sa, človeku by sa až nechcelo ukončiť večer, no bolo potrebné si dobre oddýchnuť. Druhý deň na nás čakala vyše devätnásť kilometrová “vychádzka” na neďaleký Minčol s vyše tisícsto metrovým prevýšením. Kopec možno nie až tak vysoký, no pravidelne preverí budúcich prvákov, ich pripravenosť, ochotu si vzájomne pomáhať, povzbudiť sa, podeliť sa. Ako každý rok, možno povedať už tradične, padli slová o dobrej príprave na túru nie vždy na úrodnú pôdu a tak niekomu chýbala voda, inému suchý obed, či niečo sladké pod zub, keď síl začne ubúdať. Keďže však “kráčame spoločne” a chalani a dievčatá boli ochotní myslieť nie len na seba ale i na druhých a podeliť sa, i tento rok sme túru, na čele s horským vodcom Jožkom Sivekom, bez vážnejších problémov zvládli. Naozaj krásny deň sme zakončili voľnými spoločensko – športovými aktivitami a modlitbami pod hviezdami. Ich atmosféru umocnili aj mládežnícke piesne. Panna Mária nad nami rozprestrela svoj plášť a tak predpovedaná búrka, ktorá nám mohla trochu pozmeniť naše plány, prehrmela v noci.

  • skutočná radosť pramení z čistého srdca

Druhý deň bola možnosť dať si hneď na začiatku prázdnin doporiadku svoje svedomie a obnoviť vzťah s Bohom na duchovnej obnove, ktorú viedol katecheta školy a výchovný poradca v jednej osobe, don Martin Rožek. Poobede čakala jednotlivé skupinky prehliadka mesta pod vedením svojich animátorov, no prehliadka nie len taká hocijaká. Pripravená bola mestská hra počas ktorej sa chalani a dievčatá zabavili, ale verím že i statočne nachodili. A prišiel finálový večer, turnaj, tento rok vo volejbale a vyhodnotenie Zoznamovacieho výletu 2016.

  • aj zoznamovací sa dá zopakovať a netreba pritom prepadnúť

Začali sme vo veľkom a vo veľkom sme i končili. Záverečnú, nedeľnú, svätú omšu sme totiž slávili spolu s donom Štefanom Turanským, pôsobiacim v Ríme. Málo spánku a mnoho aktivít donúti nejedného prváka, prváčku, či animátora, siahnuť až na kraj svojich síl, prekonať sa. No výroky tých, ktorý na Zoznamovacom výlete boli – “Najsuperšpica mega bolo na výlete a som rád, že som sa mohol zúčastniť …” – i záujem zúčastniť sa ho opäť ako animátor, svedčí o tom, že táto námaha stojí za to.

  • pochopil vetu, ktorú možno každý pozná, no nie každý naozaj chápe

Aby sme ale dokončili začaté… Čo to ten budúci prvák pochopil? Citoval by som bývalého pána riaditeľa Viliama Riška – “mohol som tu vnímať posun”. Chalan, ktorý sa, kráčajúc na Minčol, opakovane nie moc nadšene vyjadril na tému kopcov a turistiky, mi pred odchodom domov nadšene hovorí… “Dve hodiny som nad tým premýšľal a konečne som to pochopil, konečne som to pochopil… že čo nič nestojí, za nič nestojí, konečne som to pochopil”. Vnímam to ako veľký posun z jeho strany a tiež ako také znamenie od Pána, že to čo robíme má zmysel, že má zmysel namáhať sa. Túra ho stála všetky sily, ale žiarila z neho radosť, nadšenie, dokázal to, nie niekomu inému na obdiv, ale sám sebe. Prekonal sa a pochopil vetu, ktorú možno každý pozná, no nie každý naozaj chápe, že “čo nič nestojí, za nič nestojí”.

  • zoznamovací výlet nekončí, pokračuje

Zoznamovací výlet sa síce skončil, no naše “spoločné kráčanie” ešte len začína. Takým voľným pokračovaním zoznamovacieho výletu, s množstvom aktivít a zážitkov, sú akčné víkendy, ale i rôzne víkendové akcie, exkurzie, výlety počas školských dní i v čase voľna. Najkrajšie zhrnutie rokov prežitých na škole nám často ponúknu končiaci žiaci, alebo exalievi, keď sa zastavia na kus reči, zaspomínať. Tešíme sa teda na naše “spoločné kráčanie”, ktoré nás možno bude i niečo stáť, no rozhodne bude stáť za to.

Súvisiace videá: