Výročie Ľudovíta Štúra

Výročie Ľudovíta Štúra

O velikánovi slovenskej literatúry Ľudovítovi Štúrovi je možné nájsť množstvo informácií nielen v knihách, ale aj na internete. Pri príležitosti 200. výročia vám ponúkame ,,pikošky" nielen z jeho súkromného života, ale aj zo života jeho priateľov Štúrovcov.

O velikánovi slovenskej literatúry Ľudovítovi Štúrovi je možné nájsť množstvo informácií nielen v knihách, ale aj na internete. Pri príležitosti 200. výročia vám ponúkame ,,pikošky" nielen z jeho súkromného života, ale aj zo života jeho priateľov Štúrovcov.

Ľudovít Štúr bol pravdepodobne veľmi pekný človek. Zrejme mal charizmu, lebo ľudia za ním išli. Vraj pil veľa kávy, fajčil fajku, jazdieval na koni po bratislavskej Kolibe. Nevedel si zaviazať šatku, predchodkyňu dnešných kravát. Keď chcel vyzerať dôstojne, vždy mu ju musel zaviazať niekto iný. Nevedel si ani dobre zastrúhať pero. Vtedy používali husacie brká, a aby boli na písanie správne zaostrené, musela byť pri rezaní nožom dobrá technika. Bol telesne zdatný, nejazdil len na koni, ale počas štúdií v Maďarsku aj vesloval na lodi. 

Do krčmy nechodil. Ale existuje historka, že v roku 1836 bola na Devíne národná slávnosť a ľudia z jeho skupiny si tam dávali slovanské mená. Po slávnosti skončili v krčme, lenže zistili, že nemajú dosť peňazí. Museli ísť po ne pešo do Bratislavy a naspäť.

Keď v roku 1851 zomrel Karol Štúr, brat Ľudovít sa presťahoval do Modry, aby sa postaral o jeho sedem detí.

Čo povedal, to sa muselo stať. Ale podľa mňa to bolo skôr preto, že bol presvedčený o svojej pravde a trval na nej. Vedel totiž robiť aj kompromisy, napríklad pri spisovnej slovenčine, o ktorej boli veľké hádky.

Láska a manželstvo boli pre Štúra tabu. Chalupku „prehlásil“ za mŕtveho a Hurbana dokonca od svadby odhováral.
 


Lásky Štúrovcov

Aj Štúrovci mali svoje študentské lásky a platonické vzťahy. Nie všetky skončili šťastne pri svadobných zvonoch. Kto koho miloval, kto koho nemiloval, kto komu koho závidel: :)

 

 

Anička Jurkovičová

Mária

Pischlová

 Antónia Júlia Sekovičová

Marie Pospíšilová

Adela Ostrolúcka

Bohuslava Rajská

Ján Francisci

„študentská láska“

 

 

 

 

 

Jozef Miloslav Hurban

manželka

 

 

platonická láska

 

 

Andrej Sládkovič

 

frajerka, nevzali sa (Marína)

manželka

 

 

 

Ľudovít Štúr

 

 

 

platonická láska

platonická láska

platonická láska

Samo Bohdan Hroboň

 

 

 

 

 

frajerka, nevzali sa

 

Vedeli ste, že Štúrova slovenčina neobsahovala ľ, y, ä? Chceli by ste prepísať súčasný slovenský text podľa Štúrových pravopisných pravidiel?

Skúste aplikáciu LUDEVÍT, určite sa dobre zabavíte. Je to automatizovaný prekladač, ktorý prepíše texty zo štandardnej do štúrovskej slovenčiny na úrovni pravopisu a čiastočne aj slovnej zásoby.

 

Počuli ste, že Štúrovci si pri pamätnej ceste na Devín, ktorá sa uskutočnila 24. apríla 1836 vybrali k svojim oficiálnym menám ďalšie symbolické slovanské mená.  Aplikácia ŠTÚROVCI vám za pár sekúnd vyberie pekné slovanské meno.

 

Ak by ste sa radi dozvedeli niečo o rodokmeni  Štúra pokojne si ho prezrite:

 

Pri príležitosti tohto výročia sme sa rozhodli v škole usporiadať súťaž v tvorení prezentácie o slovenskom velikánovi. Uzávierka je do 28. 10. 2015. Vyhodnotenie bude po jesenných prázdninách.