Výmenný pobyt žiakov a učiteľov z Ostravy

Výmenný pobyt žiakov a učiteľov z Ostravy

V čase od 23. - 25. 10., v rámci projektu INTERREG, naša škola privítala skupinu z partnerskej strednej odbornej školy z Ostravy. Pripravili sme pre nich tri dni exkurzií, výletov a športu.

Prvý deň sa žiaci a pedagógovia z Ostravy spolu s naším doprovodom išli pozrieť do stavebno-projekčnej firmy Drevodom Rajec. Tu nám ukázali ako sa vyrába zrubový dom. Vysvetlili prípravu guľatiny, jej opracovanie a výstavbu zrubu vo firme, jeho rozobratie  a následné prenesenie ku zákazníkovi. Zaujímavosťou  použitie ovčej vlny ako tepelno-izolačného materiálu medzi jednotlivé rady guľatiny. Žiaci sa dozvedeli ako sa ošetruje a impregnuje drevo, videli rôzne druhy ekologických náterov. Program pokračoval  v našej škole futbalovým zápasom, ktorý bol pre niektorých vyvrcholením dňa.

V stredu sme navštívili ružomberskú firmu Nábytkár, ktorá sa zaoberá výrobou a predajom produktov  z veľkoplošných konštrukčných materiálov a kovaním. Vo výrobnej hale nám vedúci výroby predstavil ako firma využíva CNC stroje pri príprave zákaziek pre klientov. Videli sme aj prípravu fóliovania  kuchynských dvierok. Náš poobednajší výlet na hory do Vrátnej  zmenilo počasie, a tak sa naša skupina vydala do vodného sveta v Bešenovej. Na záver jeden žiak povedal, toto bola najlepšia „ odborná “ exkurzia.

Posledný deň sme  navštívili  nábytkársku firmu Fines v Žiline. Tu sme videli proces výroby čalúneného nábytku, ale aj masívneho a VPKM nábytku od sedacích súprav po jedálenské stoly. Pred odchodom späť naši priatelia navštívili Budatínsky hrad pri Žiline.

Tieto tri dni boli súčasťou programu, ktorý  v rámci projektu Rozvoja odborov v česko-slovenskom pohraničí   bude pokračovať počas celého školského roka.