Balvan 2014

Balvan 2014

Druhý májový víkend sa v bratislavskom saleziánskom stredisku na Trnávke konal 1. ročník súťaže v lezení na umelej bouldrovej stene s názvom Balvan. Hlavným organizátorom tohto turnaja bol Michal Chlebiš a jeho tím zo strediska Bratislava-Miletičova. Zapojiť sa mohli všetky saleziánske strediská, strediská Domky, Laury, ale aj všetci sympatizanti saleziánskeho diela na Slovensku.

Našu školu, ale aj miestne mládežnícke stredisko reprezentovalo na tomto podujatí spolu 7 lezcov.

Okrem Žiliny mali na turnaji svoje zastúpenie aj tímy z Rožňavy, Prešova, Popradu, Dolného Kubína, Námestova a zo všetkých troch bratislavských stredísk. Súťažiacich bolo dokopy skoro 30 lezcov (22 v mužskej kategórii a 7 v ženskej).
Piatok sme prežili v milej atmosfére, spoznali sme všetkých účastníkov a spoločne sme sa tešili na
sobotňajšiu súťaž. Prišiel náš očakávaný deň. Ráno po svätej omši a raňajkách sme pristúpili k stene a začali sme liezť. V kvalifikácii bolo pre súťažiacich pripravených 30 náročných ciest. Už v polovici súťažného času sme tušili, kto bude vo finále, nebolo totiž až také ťažké rozpoznať tých lepších lezcov. Po ukončení kvalifikácie nasledovala obedňajšia prestávka, kde nás čakal chutný guláš a po ňom samotné vyhodnotenie výsledkov o postup do finále. Bolo vybraných 6 najlepších lezcov a 3 najlepšie lezkyne, ktorí ukázali svoje najlepšie skúsenosti, silu a vytrvalosť. Počas finále panovala naozaj skvelá atmosféra, všetci všetkých povzbudzovali a finalisti naozaj siahli na pokraj svojich síl. V mužskej kategórii zvíťazil talentovaný, len 13 ročný lezec Michal Grzyb zo strediska Námestovo a v ženskej kategórii vyhrala Ivana Repková zo strediska Bratislava-Mamateyova. Naši lezci podali vzhľadom na svoje schopnosti, energiu a čas, ktorý vložili do tréningovej prípravy na turnaj, naozaj obdivuhodný výkon a sme na nich hrdí. Okrem iných našich umiestnení sme nakoniec v prvej desiatke obsadili pekné 6. a 7. miesto v mužskej kategórii a 5. miesto v ženskej. Súťaž bola zakončená „cigánskou pochúťkou“ a ďalším spoločne pekne stráveným večerom. V nedeľu sme sa zobudili úplne dobití, no aj napriek tomu sme sa rozhodli, že na ukončenie nášho víkendu navštívime najväčšiu lezeckú stenu na Slovensku K2 v Bratislave. Myslím, že táto lezecká stena očarila úplne všetkých. Odišli sme odtiaľ unavení, no spokojní a s veľkou chuťou zdokonaľovať sa v tomto krásnom športe.Okrem tejto súťaže sa pre naše strediská pravidelne organizuje v Rožňave aj súťaž v lezení na obtiažnosť s názvom Kameňák. Tento rok sa bude 17.-19. októbra 2014 konať už 8. ročník. Naši lezci sa tam už veľmi tešia :) Veríme, že sa k nám pridajú aj ďalší odvážlivci :)