Akcia "Suchý vrch"

Akcia "Suchý vrch"

V predvečer celej akcie sa na našom školskom internáte zišla 7-členná výprava odvážnych turistov.
Okrem iného sme dohadovali aj detaily sobotňajšieho výletu. 
Zvažovali sme pre a proti,  a nakoniec sa z pôvodných Jánošíkových dier vykľula nová trasa, ktorej cieľom bola Chata pod Suchým  (1075 mnm) v Malej Fatre. V prípade dobrých podmienok sme chceli zdolať aj samotný Suchý vrch  (1468 mnm). Nevedeli sme sa dočkať rána.
Druhú februárovú sobotu sme začali svätou omšou v kaplnke, počas ktorej sme prosili o ochranu počas celej túry. Nasledovali raňajky, kontrola výbavy a odchod. Naše odhodlanie neodradil ani ranný dážď v Žiline. Všetko dobre dopadlo, počas celej túry nám vôbec nepršalo. 
Po cca polhodine cesty autom sme konečne dorazili na miestne parkovisko pod Starým hradom a naša túra sa mohla začať. Hneď v úvode sme sa cestou zastavili obzrieť si zrúcaniny Starého hradu, kde sme si mohli vychutnať prekrásny výhľad na okolie. Potom sme pokračovali ďalej na Chatu pod Suchým. 
 
Po príchode na chatu sme sa rozhodli pre výstup na Suchý vrch. Cesta hore išla zo začiatku veľmi dobre, postupne sa to začalo zhoršovať. Spočiatku to boli iba snehové platne, čím vyššie sme vystupovali, tým viac sa pod snehom objavovali aj zľadovalatelé plochy. Zvažovali sme, či to otočíme, no podľa GPS sme zistili, že sme len kúsok pod vrcholom. Nenechali sme sa odradiť a s veľkou opatrnosťou sme vystúpili na samotný Suchý vrch. Kvôli chladnému vetru sme sa nezdržali veľmi dlho, ale boli sme šťastní. Krátkou modlitbou sme ešte poďakovali Bohu za tento nádherný dar, urobili si zopár fotiek a hybaj ho dole.
 
Cestou späť sme si toho užili ešte viac, keď sme sa po šikmom svahu dole, samozrejme s ešte väčšou opatrnosťou, zahrali trochu na našich olympionikov a nakoniec bezpečne dostali celí a zdraví dole na chatu, kde sme sa trochu zohriali, oddýchli si, občerstvili a potom vrátili na parkovisko, odkiaľ sme ráno štartovali. S túrou sme boli všetci spokojní a každí z nás si to naplno užil. 
 
Tešíme sa už na ďalšie spoločné zážitky z hôr a veríme, že sa k nám nabudúce pridáš aj ty :)